تصاویر ارسالی جدید از تلسکوپ هابل توسط ناسا به اشتراک گذاشته شد

تصاویر ارسالی جدید از تلسکوپ هابل توسط ناسا به اشتراک گذاشته شد

ناسا مجموعه ای از سه تصویر از کیهان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است که همکاری بین دو رصدخانه خود را برجسته می کند. این همکاری نشان داد که با نگاه کردن به یک جسم در دو طول موج نور چه نوع تصاویری می توان تولید کرد.

ناسا مجموعه ای از سه تصویر از کیهان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است که همکاری بین دو رصدخانه خود را برجسته می کند.

این همکاری نشان داد که با نگاه کردن به یک جسم در دو طول موج نور چه نوع تصاویری می توان تولید کرد. ناسا گفت این تصاویر با ترکیب داده های تلسکوپ فضایی هابل در فضا و رصدخانه اشعه ایکس چاندرا روی زمین ایجاد شده است. نتایج کاملا خیره کننده است.

این آژانس گفت:

«از طریق ترکیب داده‌های تلسکوپ‌هایی که می‌توانند انواع مختلف نور را شناسایی کنند، می‌توانیم پدیده‌های کیهانی را به طور کامل بررسی کنیم.

اولین تصویر در پست اینستاگرام مربوط به R Aquarii است. این در واقع یک جفت از یک ستاره کوتوله سفید به طور پیوسته در حال سوختن و یک غول قرمز بسیار متغیر است که به دور یکدیگر می چرخند. کوتوله سفید مواد غول سرخ را روی سطح خود می کشد. هنگامی که مواد به اندازه کافی انباشته می شود، باعث انفجار می شود.

داده های گرفته شده توسط هابل در این تصویر به صورت قرمز و آبی نشان داده شده است، در حالی که داده های چاندرا ایکس ری به رنگ بنفش دیده می شوند.

تصاویر ارسالی جدید از تلسکوپ هابل توسط ناسا به اشتراک گذاشته شد

تصویر دوم سحابی گیتار و جریان پرتو ایکس (به رنگ صورتی) را نشان می دهد که از یک تپ اختر، تقریباً عمود بر سحابی، بیرون می زند. سحابی گیتار نام خود را به دلیل شکل آن در نور نوری (آبی، یا به عنوان یک گیتار توخالی) گرفته است.

سومین کهکشان‌هایی دارد که پس از برخورد یک کهکشان مارپیچی و یک کهکشان کوچک‌تر ادغام می‌شوند. این فعل و انفعال گرانشی می تواند امواج تشکیل ستاره را ایجاد کند. داده های اشعه ایکس چاندرا (به رنگ بنفش) با یک تصویر نوری از تلسکوپ فضایی هابل (قرمز، سبز و آبی) ترکیب شد.

منبع : gadgets

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه