چرا در تلسکوپ فضایی جیمز وب از لنزهای نمکی استفاده شده است

چرا در تلسکوپ فضایی جیمز وب از لنزهای نمکی استفاده شده است؟

لنزهای نمکی به گرفتن نور مادون قرمز کمک می کنند که برای عملکرد تلسکوپ جیمز وب ضروری است.

در حالی که ناسا تمام استقرارهای اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب را تکمیل می کند و رصدخانه وارد دوره “خنک کننده” می شود، آژانس حقایق جالبی را در مورد رصدخانه 10 میلیارد دلاری به اشتراک می گذارد. اینها شامل برخی از لنزهایی است که از نمک ساخته شده اند.

اما چرا این تلسکوپ مادون قرمز به عدسی “نمکی” نیاز دارد؟ در یک ویدئوی جدید، دانشمندانی که بر روی این تلسکوپ کار می‌کنند، دلیل حیاتی بودن نمک برای رصدخانه اعماق فضا را به اشتراک گذاشتند. و تلسکوپ جیمز وب نه تنها از یک بلکه از سه نوع عدسی نمک استفاده می کند.

انواع مختلفی از لنزها وجود دارد. آینه ها عدسی های بازتابی هستند که نور را خم می کنند، اما برخی هستند که اجازه می دهند نور از آنها عبور کند. این نوع دوم از لنزها، لنزهای انتقالی نامیده می شوند. برای جیمز وب، نور مادون قرمز، که رفتاری متفاوت از نور مرئی دارد، نقش حیاتی ایفا می کند. نکته کلیدی در اینجا این است: شیشه نور مادون قرمز را جذب می کند اما نمک نه.

سخنگوی ناسا اضافه کرد:

«نمک‌ها چیزی بیشتر از چیزی هستند که روی غذایتان بپاشید.»

نمک ترکیبی از یک عنصر با بار مثبت و یک هالید با بار منفی است. آنها بار خود را از از دست دادن یا به دست آوردن یک الکترون با بار منفی دریافت می کنند. نمکی که ما معمولا می خوریم کلرید سدیم است، اما این تنها نوع نمک نیست. برخی از انواع دیگر عبارتند از: فلوراید لیتیوم، فلوراید باریم و سلنید روی.

با این حال، در دراز مدت، این لنزها توسط زباله های فضایی از جمله ریزشهاب سنگ ها تهدید می شوند.

منبع : gadgets

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه