شبکه 5G می تواند برخی از هواپیماها را با اختلال مواجه کند

شبکه 5G می تواند برخی از هواپیماها را با اختلال مواجه کند

مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل مسافری و باری ایالات متحده روز دوشنبه نسبت به یک بحران هوایی “فاجعه‌بار” قریب‌الوقوع در کمتر از 36 ساعت هشدار دادند،زمانی که AT&T  و Verizon برای استقرار سرویس 5G جدید تنظیم شده بودند.

خطوط هوایی هشدار دادند که سرویس جدید C-Band 5G که قرار است از چهارشنبه آغاز شود، می تواند تعداد قابل توجهی از هواپیماهای پهن پیکر را غیرقابل استفاده کند، “به طور بالقوه می تواند ده ها هزار آمریکایی را در خارج از کشور سرگردان کند” و باعث “آشوب” در پروازهای ایالات متحده شود.

اینترنت 5g از باند فرکانسی C استفاده می‌کند، اما این باند به فرکانس‌هایی که هواپیما برای اندازه‌گیری ارتفاع از آنها بهره می‌برند بسیار نزدیک است. اداره هوانوردی فدرال اعلام کرد اینترنت 5g باعث اختلال در ابزارهای حساس داخل هواپیما به ویژه دستگاه تغییر ارتفاع می‌شود و می‌تواند روی عملیات پرواز در زمان دید کم هواپیما به میزان قابل توجهی تاثیر بگذارد.

وزارت حمل و نقل آمریکا نیز نسبت به استفاده از این خدمات هشدار داد و از شرکت‌های این حوزه خواست تا نصب شبکه‌های 5G را به تعویق بیندازند تا قانون‌گذاران برای بررسی موضوع فرصت بیشتری داشته باشند.

منبع : reuters

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه