ناسا پرتاب موشک Artemis 1 را تا 12 آوریل به تعویق انداخت

ناسا پرتاب موشک Artemis 1 را تا 12 آوریل به تعویق انداخت

ناسا پرتاب موشک Artemis 1 را تا 12 آوریل به تعویق انداخت

آزمایش ماموریت ماه سیستم پرتاب فضایی آرتمیس 1 (SLS) ناسا چندین بار به تعویق افتاده است.

 

اکنون آژانس فضایی آمریکا اعلام کرده است که آزمایش نهایی اصلاح شده و پرتاب بیشتر به اواسط آوریل به تعویق خواهد افتاد. ناسا در آخر هفته گذشته در حال انجام “تمرین لباس مرطوب” در سیستم پرتاب فضایی نسل بعدی بود. آخرین شکست مربوط به پلت فرم لانچر موبایل SLS است.

 

ناسا قصد داشت این آزمایش را در 9 آوریل از سر بگیرد اما روز شنبه اعلام کرد که این آزمایش تا آغاز این هفته بیشتر به تعویق افتاده است. اکنون، آزمایش لباس مرطوب با تماس با ایستگاه ها در 12 آوریل و تانکر در 14 آوریل از سر گرفته می شود.

 

“آزمون اصلاح شده مهندسان را قادر می سازد تا به اهداف آزمایشی حیاتی برای موفقیت در راه اندازی دست یابند.

 

در بیانیه آژانس فضایی آمده است:

مهندسان یک سوپاپ چک هلیوم را شناسایی کرده‌اند که طبق انتظار عمل نمی‌کند و به این تغییرات برای اطمینان از ایمنی سخت‌افزار پرواز نیاز دارد.

تمرین لباس خیس اساساً فرصتی برای اصلاح روش‌های شمارش معکوس و اعتبارسنجی مدل‌های حیاتی و رابط‌های نرم‌افزاری است.

 

“تمرین لباس مرطوب” ماموریت Artemis 1 Moon برای تکرار روند شمارش معکوس این ماموریت طراحی شده است. طبق برنامه پیش می رفت تا اینکه محققان متوجه مشکل پلتفرم پرتاب موبایل SLS شدند. ناسا از بارگیری موشک با پیشران مایع جلوگیری کرد.

 

تمرین لباس مرطوب اصلاح شده بر روی مخزن کردن مرحله اصلی و حداقل عملیات پیشران در مرحله موقت رانش برودتی (ICPS) با سیستم های زمینی در مرکز فضایی کندی متمرکز خواهد بود.

 

پس از تکمیل آزمایش اصلاح شده، مهندسان دوباره شیر چک هلیوم را ارزیابی کرده و حتی در صورت نیاز آن را تعویض خواهند کرد.

 

ناسا تنها پس از تکمیل آزمایش اصلاح شده قادر به پرتاب آرتمیس 1 خواهد بود. تا آن زمان، تاریخی برای این ماموریت تعیین نمی کند. قبل از اعزام فضانوردان به این ماموریت، آژانس فضایی یک کپسول بدون سرنشین Orion را به پرواز در اطراف ماه برای مطالعه این سفر خواهد فرستاد.

 

دانشمندان خوشبین هستند که اگر مشکل دیگری پیش نیاید، آرتمیس 1 می تواند در ماه ژوئن پرواز کند.

 

آژانس فضایی ناسا در 11 آوریل میزبان یک کنفرانس تلفنی خواهد بود تا جزئیات مربوط به تمرین لباس مرطوب ماموریت آرتمیس را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

منبع : gadgets360

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه