ناسا می گوید زمین لرزه هیولا در مریخ بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در سیاره ها است

()

ناسا می گوید زمین لرزه هیولا در مریخ بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در سیاره ها است

ناسا می گوید زمین لرزه هیولا در مریخ بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در سیاره ها است

بر اساس یک لرزه‌سنج که توسط فرودگر InSight ناسا بر روی این سیاره قرار گرفته است، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵ در ۴ می سطح مریخ را لرزاند.

 

این رویداد لرزه ای توسط آژانس فضایی یک زمین لرزه “هیولا” نامیده شده است، زیرا این زلزله قوی ترین لرزه ای است که نه تنها در مریخ بلکه در هر سیاره ای غیر از زمین شناسایی شده است. سیاره سرخ قبلاً رویدادهای لرزه‌ای به بزرگی ۴.۲ و بزرگی ۴.۱ را در آگوست ۲۰۲۱ ثبت کرده بود. آژانس فضایی دریافته بود که این زمین‌لرزه‌ها به نوبه خود پنج برابر قوی‌تر از بزرگترین رویداد لرزه‌ای ثبت‌شده قبلی در این سیاره بودند.

 

زمین لرزه جدید «هیولا» در ۱۲۲۲مین روز (روز مریخی) مأموریت فرودگر رخ داد. از زمانی که اینسایت در سال ۲۰۱۸ روی مریخ فرود آمد، این سیاره شاهد بیش از ۱۳۱۳ زمین لرزه بوده است. به گفته ناسا، یک زلزله ۵ ریشتری با یک زمین لرزه متوسط در زمین قابل مقایسه است. با این حال، قدر به حد بالایی چیزی نزدیک است که دانشمند انتظار داشت در طول ماموریت روی سیاره سرخ مشاهده کند.

 

ناسا گفت که این زمین لرزه توسط InSight بر روی یک “لرزه سنج بسیار حساس” که توسط مرکز ملی d’Études Spatiales فرانسه (CNES) ارائه شده است، شناسایی شده است. هدف از لرزه‌سنج بررسی عمق داخلی سیاره است و زمین‌لرزه‌ها نقش مهمی در کمک به تحقیقات دارند. طبق گفته آژانس فضایی، امواج لرزه ای از مواد موجود در پوسته، گوشته و هسته مریخ عبور می کنند یا منعکس می شوند. با انجام این کار، آنها پارامترهایی را تغییر داده و اصلاح می کنند که می تواند به زلزله شناسان در مطالعه ترکیب و سایر ویژگی های این لایه ها کمک کند.

ناسا می گوید زمین لرزه هیولا در مریخ بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در سیاره ها است

بروس بانرت، محقق اصلی InSight در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا که مأموریت را هدایت می‌کند، درباره زمین لرزه گفت که این زمین لرزه بزرگی بود که تیم از زمانی که لرزه‌سنج خود را در دسامبر ۲۰۱۸ تنظیم کردند، منتظر آن بودند. او گفت:

«این زمین لرزه مطمئناً منظره ای را به سیاره زمین ارائه می دهد که مانند هیچ زمین دیگری نیست. دانشمندان این داده ها را تجزیه و تحلیل خواهند کرد تا در سال های آینده چیزهای جدیدی در مورد مریخ بیاموزند.

 

در حالی که زمین لرزه احتمال اکتشافات علمی جدید و هیجان انگیز را نوید می دهد، اما همچنین در زمانی رخ می دهد که فرودگر با مشکلات عملیاتی مواجه است. در ۷ می، InSight شاهد کاهش انرژی در دسترس به زیر سطحی بود که باعث شد به حالت ایمن برود. این بدان معناست که فضاپیما همه عملکردها به جز ضروری ترین کارها را به حالت تعلیق در می آورد.

 

ماه گذشته، لرزه‌سنج نصب شده توسط فرودگر InSight ناسا، دو زمین لرزه به بزرگی ۴.۲ و بزرگی ۴.۱ را شناسایی کرده بود.

منبع : gadgets360

این مطالب چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد رای ها

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *