تلسکوپ فضایی هابل تصویری خیره کننده ای از ادغام سه کهکشان منتشر کرد

تلسکوپ فضایی هابل تصویری خیره کننده ای از ادغام سه کهکشان منتشر کرد

تلسکوپ فضایی هابل تصویری خیره کننده ای از ادغام سه کهکشان منتشر کرد

تلسکوپ فضایی هابل، پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA)، بیش از سه دهه است که شاهد رویدادهای مرموز در کیهان بوده است.

 اخیراً تصویری خیره کننده از ادغام سه کهکشان در حال پیشرفت در فاصله 681 میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی سرطان گرفته است. این تصویر همچنین ترکیبی پرتلاطم از شکل‌گیری ستاره و اعوجاج جزر و مدی ناشی از برهم‌کنش‌های گرانشی سه‌گانه کهکشانی را نشان می‌دهد. در مرکز، تصویر توسط یک ابر غبار غلیظ پوشیده شده است، اما نور یک کهکشان پس زمینه را می توان مشاهده کرد که انتهای بیرونی آن را سوراخ می کند.

ESA در یک پست اینستاگرامی عنوان کرد:

 “توده غبار و چرخش های درخشان ستارگان در این تصویر، ادغام کهکشان دوردست IC 2431 است.”

به گفته ESA، این تصویر بخشی از مجموعه‌ای از مشاهدات هابل است که به «کهکشان‌های عجیب و غریب و شگفت‌انگیز» که توسط ابتکار علمی شهروندی کهکشان باغ‌وحش کشف شده‌اند، می‌پردازد.

IC 2431 در 24 فوریه 1896 توسط ستاره شناس فرانسوی استفان جاول کشف شد.

پروژه باغ وحش کهکشان به دنبال کمک اخترشناسان آماتور و عمومی برای طبقه بندی یک میلیون کهکشان است. کسانی که شرکت می‌کنند می‌توانند مستقیماً در تحقیقات علمی مشارکت کنند و در عین حال فرصتی برای دیدن کهکشان‌های متنوع و باشکوهی که کیهان را تشکیل می‌دهند، داشته باشند. این داوطلبان برخی از کهکشان‌های منحصربه‌فرد را که تاکنون با استفاده از دوربین پیشرفته پیشرفته هابل برای بررسی‌ها کشف شده‌اند، بررسی می‌کنند.

منبع : gadgets360

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه