دولت آمریکا برای ارسال پایانه های Starlink به اوکراین پول پرداخت کرده است

دولت آمریکا برای ارسال پایانه های Starlink به اوکراین پول پرداخت کرده است

دولت آمریکا برای ارسال پایانه های Starlink به اوکراین پول پرداخت کرده است

علیرغم اینکه اسپیس ایکس به طور ضمنی اشاره کرد که ایالات متحده پولی برای ارسال پایانه های Starlink به اوکراین در ماه مارس نداده است، گزارش واشنگتن پست نشان می دهد که دولت در واقع میلیون ها دلار برای تجهیزات و حمل و نقل پرداخت کرده است.

 

این گزارش نشان می‌دهد که آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده یا USAID برای 1333 پایانه هر کدام 1500 دلار پرداخت کرده است که مجموعاً به حدود 2 میلیون دلار می‌رسد. USAID تعداد پایانه هایی را که از این شرکت خریداری کرده بود در اوایل آوریل در یک بیانیه مطبوعاتی فاش کرد که از آن زمان برای حذف اشاره به خرید تغییر یافته است.

 

به گفته خبرنگار فضایی جوی رولت، اسپیس ایکس 3667 پایانه یا به ارزش حدود 10 میلیون دلار را پس از محاسبه سه ماه داده های ارائه شده به پایانه ها به اوکراین اهدا کرد. با این حال، این امکان وجود دارد که این کمک مالی با خرید 1500 دلاری USAID در هر واحد یارانه پرداخت شده باشد. واشنگتن پست می‌گوید مشخص نیست که اوکراین پایانه‌های استانداردی را دریافت کرده است، که اسپیس‌ایکس در حال حاضر ۶۰۰ دلار برای آن‌ها دریافت می‌کند یا پایانه‌های پیشرفته‌ای که در فوریه اعلام شد و ۲۵۰۰ دلار قیمت دارند.

 

اگر USAID ترمینال‌های معمولی را خریداری می‌کرد، 900 دلار بیش از هزینه خرده‌فروشی به ازای هر واحد پرداخت می‌کرد (که بالغ بر 1.2 میلیون دلار می‌شود) – به ویژه، گزارش اخیر نشان می‌دهد که ساخت این پایانه‌ها حدود 1000 دلار هزینه داشته است. این امکان وجود دارد که USAID برای خدمات اینترنتی نیز پرداخت می‌کرد، که 110 دلار در ماه برای طرح استاندارد Starlink و 500 دلار در ماه برای طرح ممتاز آن که با پایانه‌های گران‌تر در دسترس است، هزینه دارد.

 

واشنگتن پست همچنین گزارش می دهد که USAID با پرداخت بیش از 800,000 دلار برای حمل و نقل 5,000 پایانه ای که از طریق آنچه آژانس اکنون “مشارکت خصوصی-عمومی” به اوکراین فرستاده شده بود، موافقت کرد.

منبع : theverge

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه