بر اساس تحقیقات جدید ممکن است دیوارهای نامرئی در فضا وجود داشته باشد

بر اساس تحقیقات جدید ممکن است دیوارهای نامرئی در فضا وجود داشته باشد

بر اساس تحقیقات جدید ممکن است دیوارهای نامرئی در فضا وجود داشته باشد

فضا مکانی اسرارآمیز است و افراد زیادی در سراسر جهان در تلاش هستند تا لایه به لایه آن را کشف کنند.

 

با این حال، بسیاری از رویدادهای گیج کننده در آنجا توضیح داده نشده باقی می مانند. اکنون دانشمندان بر این باورند که ممکن است دیوارهای نامرئی در فضا وجود داشته باشد. با این حال، این دیوارها چیزی شبیه به دیوارهای یک اتاق نیستند. در عوض، آنها بیشتر شبیه موانع هستند. دانشمندان فکر می کنند که این دیوارها می تواند توسط یک “نیروی پنجم” با واسطه یک ذره فرضی جدید به نام تقارن ایجاد شده باشد. و وجود این نیرو می تواند به درک بخش جالبی از فضا کمک کند که مدت هاست اخترشناسان را ناامید کرده است.

 

در حال حاضر، ما از مدل ماده تاریک سرد لامبدا به عنوان مدل استاندارد برای درک جهان خود استفاده می کنیم. این مدل بیان می‌کند که کهکشان‌های کوچک باید در مدارهای آشفته اطراف کهکشان‌های بزرگ‌تر توزیع شوند. در واقع، بسیاری از کهکشان‌های کوچکی که به دور کهکشان‌های بزرگ‌تر می‌چرخند، در صفحات نازک تخت (دیسک‌ها) قرار گرفته‌اند که شبیه به حلقه‌های زحل هستند. این چیدمان به نظر می رسد که گویی دیوارهای نامرئی در فضا وجود دارد که باعث می شود آنها را در کنار مدل لامبدا قرار دهند.

 

به عبارت دیگر، این کهکشان‌ های کوچک «ماهواره‌ای» توسط کشش گرانشی کهکشان‌های بزرگ‌تر گرفته می‌شوند و در صفحات نازک تخت چیده شده‌اند، در حالی که مدل پیشنهاد می‌کند که باید در مدارهای نامرتب در اطراف کهکشان‌های میزبان خود توزیع شوند. این کهکشان های کوچک در مدارهای همگام شده در سراسر کهکشان خودمان، راه شیری، و همچنین در کهکشان های همسایه دیده شده اند. دانشمندان چندین توضیح برای این “مشکل دیسک ماهواره ای” ارائه کرده اند.

 

با این حال، مطالعه جدید محققان دانشگاه ناتینگهام توضیح جدیدی ارائه کرده است. از طریق سرور پیش چاپ arXiv در دسترس است. آنها آن را «اولین توضیح بالقوه «فیزیک جدید» می نامند. این نشان می دهد که متقارن ها می توانند دیوارهای نامرئی در فضا ایجاد کنند.

منبع : gadgets360

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه