متا درخواست مشاوره هیئت نظارت در مورد سیاست جنگ روسیه و اوکراین را پس گرفت

متا درخواست مشاوره هیئت نظارت در مورد سیاست جنگ روسیه و اوکراین را پس گرفت

متا درخواست مشاوره هیئت نظارت در مورد سیاست جنگ روسیه و اوکراین را پس گرفت

متا با استناد به “نگرانی های امنیتی و امنیتی مداوم”، درخواست خود را برای بررسی سیاست تعدیل محتوای مربوط به جنگ روسیه و اوکراین لغو کرد. این اولین باری است که متا چنین درخواستی را پس می گیرد و سابقه ای ایجاد می کند که می تواند به روابط کاری آن با هیئت مدیره آسیب برساند.

 

در بیانیه‌ای که توسط هیئت مدیره امضا شده است، که توسط متا تأمین مالی می‌شود، اما نه توسط متا، آمده است:

«متا به هیئت نظارت اطلاع داده است که این شرکت درخواست قبلی برای راهنمایی سیاست در مورد مسائل مربوط به تعدیل محتوا در رابطه با جنگ روسیه با اوکراین را پس می‌گیرد».

کارمندان “در حالی که هیئت مدیره این نگرانی ها را درک می کند، ما معتقدیم که این درخواست مسائل مهمی را مطرح می کند و از تصمیم شرکت برای پس گرفتن آن ناامید هستیم.”

 

متا تأیید کرد که درخواست مشاوره خط مشی در یک پست وبلاگ پس گرفته شده است، اما از توضیح اینکه درخواست شامل چه مواردی می شود، زمانی که انجام شده است، یا توضیح بیشتری در مورد اینکه چرا کشیده شده است، خودداری کرد.

 

من مطمئن هستم که نگرانی های ایمنی متا واقعی است. به هر حال، روسیه به عنوان یک سازمان افراطی لقب گرفته و در این کشور ممنوع شده است. اما این نشان می دهد که هیئت نظارت تا چه اندازه در کنترل واقعی قدرت شبکه اجتماعی، به ویژه در مواقع بحران، محدود است. بر اساس آئین نامه هیئت مدیره، متا مجبور نبود از نظر خط مشی خود تبعیت کند، اما باید به صورت علنی پاسخ می داد و دلیل خود را برای اتخاذ یا عدم پذیرش این دستورالعمل توضیح می داد.

 

مشخص نیست که متا دقیقاً در مورد چه چیزی از هیئت مدیره مشاوره خواسته است، اما یک حدس واضح وجود دارد:

 

رویترز در اوایل ماه مارس گزارش داد که به مدیران فیس بوک دستور داده شده است که به طور موقت درخواست خشونت علیه رهبران روسیه و سربازان مهاجم اوکراین را مجاز کنند. چند روز بعد، نیک کلگ، رئیس سیاست متا، در یادداشتی که درز کرده بود به کارمندان توضیح داد که این سیاست به معنای اجازه دادن به سخنرانی خشونت آمیز علیه غیرنظامیان روسی یا “یک رئیس دولت” نیست. سپس دولت روسیه متا را به “فعالیت افراطی” متهم کرد.

 

همچنین این سوال وجود دارد که چرا متا در ابتدا درخواست مشاوره از هیئت مدیره را مخفیانه انجام داد. یکی از سخنگویان متا، جف گلمن، گفت که این شرکت درخواست خود را به طور علنی اعلام نکرد زیرا “ما فشار بی موردی بر هیئت مدیره وارد نمی کنیم تا ارجاع پرونده ما را به دلیل درخواست تجدید نظر از کاربران بپذیرد.” اما درخواست‌های قبلی دیگری را منتشر کرده است، مانند زمانی که سال گذشته از هیئت مدیره درخواست کرد تا در مورد Cross-Check، سیاست بحث‌برانگیزی که افراد مشهور و سیاستمداران را در برابر اقدامات اعتدالی اعمال شده برای سایر کاربران محافظت می‌کند، بررسی کند.

 

هنگامی که متا در سال 2020 در هیئت نظارت برپا شد، به عنوان نهادی مشابه دادگاه عالی برای قضاوت بحث برانگیزترین تصمیمات تعدیل محتوا در فیس بوک و اینستاگرام مطرح شد. این هیئت که توسط نزدیک به دوجین کارشناس حقوق بشر، محقق حقوقی و یک نخست وزیر سابق رهبری می شود، می تواند تصمیمات متا را در مورد محتوای خاصی که توسط کاربران ارجاع داده شده است، لغو کند. بالاترین تصمیم آن تا به امروز، حمایت از اقدام متا برای کنار گذاشتن پرزیدنت ترامپ از این پلتفرم بوده است – ممنوعیت اولیه نامحدودی که پس از بررسی هیئت مدیره به یک ممنوعیت دو ساله کاهش یافت.

منبع : theverge

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه