توضیح ناسا از شعله‌های فضایی در ریزگرانش ها

توضیح ناسا از شعله‌های فضایی در ریزگرانش ها

توضیح ناسا از شعله‌های فضایی در ریزگرانش ها

به لطف استفاده از آتش برای هزاران سال ما می دانیم که شعله های آتش در زمین چگونه رفتار می کنند، اما اینکه چگونه در ریزگرانش در فضا رفتار می کند هنوز یک معما است.

 

درک رفتار آن در فضا برای ایمنی ستاره شناسان در ماموریت های فضایی آینده بسیار مهم است. در فضا، کاهش گرانش شعله هایی ایجاد می کند که ظاهر متفاوتی دارند. شعله های آتش در میکروگرانش تمایل دارند کروی به نظر برسند. با این حال، در زمین، گرانش هوای خنک‌تر و متراکم‌تر را به سمت پایین می‌کشد و گازهای داغ از شعله بالا می‌آیند. این هم شکل شعله و هم اثر سوسو زدن را ایجاد می کند.

 

همچنین، این احتمال وجود دارد که تغییر در گرانش بتواند نحوه گسترش آتش را تغییر دهد. گرانش میکرو حتی می تواند خاموش کردن آن را دشوارتر کند. ناسا این رفتار را از طریق احتراق پیشرفته خود از طریق آزمایش‌های میکروگرانشی (ACME) بررسی کرده است. فضانوردان اخیراً این پروژه را پس از شعله‌ور کردن بیش از 1500 آتش در ایستگاه فضایی بین‌المللی – در یک محفظه ایمن و مخصوص طراحی شده – تکمیل کردند. اما این آژانس قرار است روز شنبه ماموریتی را انجام دهد که به دانشمندان کمک می کند ایمنی آتش در ماموریت های ماه و مریخ را بهبود بخشند.

 

در به روز رسانی اخیر اینستاگرام، این آژانس تصویری از نحوه ظهور شعله های آتش را به اشتراک گذاشت. در توضیح این مطلب آمده است:

«یادگیری نحوه سوسو زدن شعله در محیط ریزگرانشی منحصر به فرد ایستگاه فضایی به دانشمندان کمک می‌کند تا موتورهای احتراقی پاک‌تری را بر روی زمین توسعه دهند – و فضاپیمای امن‌تری برای سفرهای آینده ما به ماه و مریخ طراحی کنند.

منبع : gadgets360

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه