اتحادیه اروپا در حکمی Apple Pay را به اقدامات ضد رقابتی محکوم کرد

اتحادیه اروپا در حکمی Apple Pay را به اقدامات ضد رقابتی محکوم کرد

اتحادیه اروپا در حکمی Apple Pay را به اقدامات ضد رقابتی محکوم کرد

اپل به دلیل حذف رقبای خود از سیستم پرداخت موبایلی Apple Pay از سوی اتحادیه اروپا مورد اتهامات ضدتراست قرار گرفته است. اتحادیه اروپا یک “بیانیه اعتراضات” رسمی به اپل ارسال کرده است با این دیدگاه اولیه که اپل از موقعیت غالب خود در کیف پول های موبایل در iOS سوء استفاده کرده است.

 

در این تصمیم آمده است:

«کمیسیون با تصمیم اپل برای جلوگیری از دسترسی توسعه‌دهندگان اپلیکیشن کیف پول موبایل به سخت‌افزار و نرم‌افزار لازم («ورودی NFC») در دستگاه‌هایش، به نفع راه‌حل خود، Apple Pay، مخالفت می‌کند. “بیانیه اعتراضات امروزی تنها با دسترسی به ورودی NFC توسط توسعه دهندگان شخص ثالث کیف پول های تلفن همراه برای پرداخت در فروشگاه ها مورد بحث قرار می گیرد.”

به گفته اتحادیه اروپا، رفتار انحصاری اپل “به نوآوری کمتر و انتخاب کمتر برای مصرف کنندگان برای کیف پول موبایل در آیفون منجر می شود.”

 

این تنها مرحله اولیه و رسمی دادرسی ضد تراست علیه اپل است و این شرکت این فرصت را خواهد داشت که به لیست اعتراضات کمیسیون پاسخ دهد. اتحادیه اروپا خاطرنشان می کند که ارسال یک بیانیه اعتراض “پیش داوری برای نتیجه تحقیقات ندارد.”

 

حکم امروز به دنبال اتهاماتی در سال گذشته است که این شرکت به طور غیرمنصفانه خدمات پخش موسیقی رقیب را جریمه می کند. اتحادیه اروپا این توانایی را دارد که تا 10 درصد از درآمد جهانی اپل (36 میلیارد دلار) را جریمه کند و همچنین تغییراتی را در رویه های تجاری این شرکت اعمال کند. با این حال، در عمل، هر گونه جریمه ای که علیه درخواست تجدیدنظر احتمالی اپل نسبت به اتهامات تایید شود، بسیار کمتر خواهد بود.

 

دیدگاه اولیه کمیسیون علیه اپل بار دیگر نشان می دهد که اتحادیه اروپا در تلاش برای مهار قدرت فناوری بزرگ پیشرو است. در هفته‌های گذشته، این بلوک دو قانون اساسی را برای مقابله با اثرات منفی غول‌های دیجیتال تصویب کرده است. اینها قانون خدمات دیجیتال (DSA) هستند که شرکت ها را مجبور می کند کنترل شدیدتری بر محتوای مضر در پلتفرم های خود داشته باشند. و قانون بازارهای دیجیتال (DMA)، که در نظر گرفته شده است تا زمینه بازی کسب و کار را یکسان کند و به شرکت های کوچکتر اجازه دهد تا با بزرگترین شرکت ها رقابت کنند.

 

اپل به تعدادی از مقررات بیان شده توسط اتحادیه اروپا اعتراض کرده است، به ویژه مواردی که کنترل شرکت را بر فروشگاه App (که اپل از آن درآمد قابل توجهی دریافت می کند) کاهش می دهد.

منبع : theverge

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه