اژدهای اسپیس ایکس با فضانوردان ناسا پس از 6 ماه به زمین بازگشت

اژدهای اسپیس ایکس با فضانوردان ناسا پس از 6 ماه به زمین بازگشت

اژدهای اسپیس ایکس با فضانوردان ناسا پس از 6 ماه به زمین بازگشت

سومین تیم فضانورد طولانی مدت که توسط اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) پرتاب شد، اوایل روز جمعه به طور ایمن به زمین بازگشت و در خلیج مکزیک در نزدیکی فلوریدا برای پایان دادن به ماه‌ها تحقیقات مداری از فلفل‌های فلفل‌های فضایی گرفته تا روبات‌ها به زمین بازگشت.

 

کپسول SpaceX Crew Dragon حامل سه فضانورد آمریکایی ناسا و یک خدمه آژانس فضایی اروپا (ESA) از آلمان با چتر نجات در دریای آرام در تاریکی در پایان پرواز 23 ساعته خودگردان به خانه از ایستگاه فضایی بین‌المللی فرود آمد.

 

این انفجار در حدود ساعت 12:45 بامداد به وقت شرق آسیا (0445 GMT یا 10:15 صبح IST) توسط یک پخش اینترنتی مشترک ناسا و اسپیس ایکس به صورت زنده پخش شد.

خدمه استقامت، که اقامت خود را در 11 نوامبر در مدار آغاز کردند، متشکل از تام مارشبرن، 61 ساله، کهنه کار پرواز فضایی آمریکایی، و سه فضانورد برای اولین بار – راجا چاری، 44 ساله ناسا، و کایلا بارون، 34 ساله، و همکار آنها در ESA، ماتیاس مورر، بودند.

 

عکس‌های دوربین از داخل محفظه خدمه فضانوردان را نشان می‌دهد که روی صندلی‌های خود بسته شده‌اند و لباس‌های فضایی سفید و مشکی پوشیده از کلاه ایمنی پوشیده‌اند.

 

انتظار می‌رفت که تیم‌های پاسخ‌دهنده در آب حدود یک ساعت طول بکشد تا به کپسول در حال انفجار در آب برسند، آن را روی عرشه یک کشتی بازیابی بالا ببرند و دریچه را باز کنند تا فضانوردان برای اولین تنفس هوای تازه خود در نزدیک به شش ماه گذشته بیرون بیایند.

 

بازگشت از مدار به دنبال یک فرو رفتن آتشین دوباره در جو زمین بود که گرمای اصطکاکی ایجاد کرد و دمای خارج از کپسول را به 3500 درجه فارنهایت (1930 درجه سانتیگراد) رساند.

 

دو مجموعه چتر نجات در بالای کپسول در مرحله نهایی فرود باز شدند و سرعت سقوط آن را تا حدود 15 مایل در ساعت (24 کیلومتر در ساعت) کاهش دادند تا اینکه کشتی به آب در سواحل تامپا، فلوریدا برخورد کرد.

اژدهای اسپیس ایکس با فضانوردان ناسا پس از 6 ماه به زمین بازگشت

تشویق از مرکز کنترل پرواز SpaceX در حومه لس آنجلس از طریق وب‌کست شنیده شد که تصاویر مادون قرمز از کپسول را در هنگام فرود نهایی نشان داد.

 

فضانوردان تازه بازگردانده شده رسماً به عنوان “خدمه تجاری 3” ناسا، سومین تیم چهار نفره کامل و طولانی مدت که اسپیس ایکس طبق قرارداد آژانس فضایی ایالات متحده به ایستگاه فضایی پرواز کرده است، تعیین شدند.

 

اسپیس ایکس که در سال 2002 توسط ایلان ماسک، مدیرعامل میلیاردر خودروساز برقی تسلا که اخیراً برای خرید توییتر قراردادی بسته بود، تأسیس شد، موشک‌های فالکون 9 و کپسول‌های خدمه دراگون را که اکنون فضانوردان ناسا را ​​از خاک ایالات متحده به مدار می‌فرستند، تامین می‌کند.

منبع : gadgets360

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه