شیائومی سیستم هشدار زلزله را به برخی از تلفن های هوشمند اضافه می کند

شیائومی سیستم هشدار زلزله را به برخی از تلفن های هوشمند اضافه می کند

شیائومی سیستم هشدار زلزله را به برخی از تلفن های هوشمند اضافه می کند

شیائومی سیستم هشدار زلزله را به برخی از تلفن های هوشمند خود اضافه کرده است که با آزمایشی در اندونزی شروع شده است و این در نتیجه همکاری بین سازنده گوشی های هوشمند و آژانس های دولتی اندونزی و چین است.

 

ویژگی هشدار زودهنگام زلزله (EEW) که در گوشی‌های دارای نسخه‌های 12، 12.5 و 13 فورک اندروید شیائومی “MIUI” موجود است، به کاربران ساکن اندونزی از لرزش‌های اطراف هشدار می‌دهد – در صورتی که سرویس داده و مجوز سرویس را داشته باشند.

 

این سازنده تلفن چینی ادعا می کند که این سیستم “چند ثانیه تا ده ها ثانیه زمان هشدار را قبل از رسیدن امواج ثانویه به مردم می دهد، با استفاده از اهرم سرعت امواج الکتریکی که به طور طبیعی بسیار سریعتر از سرعت امواج ثانویه است.”

 

کاربران در مناطق آسیب دیده اخطارهای صوتی و روی صفحه را دریافت می کنند – اولی به جزئیات بزرگی، زمان تخمینی رسیدن و شدت یک زلزله قریب الوقوع اشاره می کند. این سرویس فقط برای زمین لرزه هایی با درجه چهار یا بیشتر در مقیاس شدت مرکالی اصلاح شده فعال می شود. اگر کمی سبک به نظر می رسد، بدانید که اندونزی فعال ترین کشور از نظر آتشفشانی روی زمین است و غوغای کوچک بسیار رایج است.

 

به لطف موقعیت این کشور در کمربند لرزه‌خیز محیطی-اقیانوس آرام، بزرگ‌ها نیز همین‌طور هستند. سازمان زمین شناسی ایالات متحده بیش از 150 زمین لرزه را در اندونزی با بزرگی بیش از هفت ریشتر بین سال های 1901 تا 2019 ثبت کرده است که معادل یک زمین لرزه در هر 9 ماه است. زمین لرزه هایی با این بزرگی همان هایی هستند که در اخبار می خوانید، همراه با تلفات هزاران نفری و قبوض تعمیرات میلیاردی.

 

سیستم EEW با همکاری موسسه Care-Life (ICL) در چنگدو، چین و آژانس هواشناسی، اقلیم شناسی و ژئوفیزیک اندونزی (BMKG) است.

 

در چین، هنگامی که کاربر فناوری مناسب را نصب می‌کند، اعلان‌ها از طریق اینترنت ظاهر می‌شوند – مانند نسخه انتخابی سیستم پخش اضطراری ایالات متحده. ICL فناوری سیستم هشدار زلزله را به 13 شهر و بخش در سیچوان گسترش داده است.

 

نسخه اندونزیایی با همکاری با شیائومی، این مدرن‌سازی را یک قدم جلوتر می‌برد. اگرچه اندونزی دومین بازار در جهان است که EEW را دریافت می کند، اما اولین کشوری است که از آن با گوشی های هوشمند استفاده می کند. بنابراین، سازمان‌های تحقیقاتی دولتی چین به شیائومی کمک می‌کنند تا خود را در چهارمین کشور پرجمعیت جهان و شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان متمایز کند (و در هر دو معیار به سرعت در حال رشد است).

منبع : theregister

محمدجواد حاجی پور
ارسال دیدگاه